Zpět na seznam

Daň z nabytí nemovitosti od 1.11.2016

news
Dátum:01.11.2016

Milí současní i budoucí majitelé nemovitostí, 

dnešním dnem tj. 1.11.2016 dochází k narovnání „standardu“ při placení daní z prodeje nemovitostí. Česká republika byla jedna z mála zemí, kdy daň z prodeje nemovitosti platil prodávající. Ostatní státy se řídily pravidlem, že vymáhat neuhrazenou daň je vždy snazší od toho, kdo něco (nemovitost) vlastní. Peníze z prodeje se jednoduše mohou rozkutálet a stát pak jen těžce hledá možnosti, jak svoji pohledávku od prodávajícího vymáhat.

Počínaje dneškem zavedená praxe končí. Daň platí KUPUJÍCÍ. Je potřeba s tím počítat při prodeji i koupi nemovitosti. Současně končí i gentlemanské dohody mezi prodávajícím a kupujícím, kdo z nich daň zaplatí. Jednoduše je dáno, že daň platí kupující a to bez výjimek.

Kupujete nemovitost?

V případě, že hledáte nemovitost, která by splňovala požadavky o vašem vysněném bydlení, nezapomeňte si ke kupní ceně připočítat 4%. To je právě výše daně, kterou bude třeba uhradit na Finanční úřad. Počítejte ale i s tím, že je to věc nová, neodzkoušená, která může vyvolávat i drobné zmatky a pochybení. Mohou vzniknout třeba tím, že některé inzeráty byly vloženy před touto změnou a ne všichni majitelé se na tuto změnu připravili. Ušetřete si čas a svěřte i koupi nemovitosti do rukou profesionálů.

Vřele vám doporučujeme poradit se při prodeji i při koupi s odborníkem – realitním makléřem. Ti dobří se na tuto změnu připravovali, studovali nová nařízení, školili se, měnili způsoby své práce tak, aby vás uchránili od komplikací a nepříjemností.

V klidu prodávejte a nakupujte dále, jen Vás prosíme, buďte obezřetnější a hledejte odpovědi na vaše otázky. Jsme připraveni vám pomoci.

Vaše realitní kancelář Directreal SPOLU.

Zpět na seznam